Wolni Strzelcy i Partyzanci Francuscy
Czapka wolności – jeden z symboli FTPF | |
Historia | |
Państwo | |
---|---|
Sformowanie | |
Rozformowanie |
1 lutego 1944 (organizacja weszła na prawach autonomii w skład FFI) |
Dowódcy | |
Pierwszy | |
Organizacja | |
Rodzaj wojsk | |
Podległość |
Francuskie Siły Wewnętrzne, |
Wolni Strzelcy i Partyzanci, ewentualnie Wolni Strzelcy i Partyzanci Francuscy (fr. Francs-Tireurs et Partisans i Francs-Tireurs et Partisans Français), w skrócie FTP i FTPF – związana głównie z ruchem komunistycznym[3] największa organizacja francuskiego Ruchu Oporu, w 1944 współtworzyła Francuskie Siły Wewnętrzne (FFI).
Podział Wolnych Strzelców i Partyzantów (FTP)
[edytuj | edytuj kod]- Wolni Strzelcy i Partyzanci Francuscy (FTPF) – część organizacji tworzona przez Francuzów
- Wolni Strzelcy i Partyzanci – Imigrancka Siła Robocza (FTP-MOI) – część organizacji tworzona przez obcokrajowców, m.in. emigrantów z Polski, dezerterów z Wehrmachtu i zbiegłych z niewoli jeńców radzieckich
Pierwszy człon nazwy tj. Wolni strzelcy (fr. Francs-tireurs) pochodzi z wojny francusko-pruskiej. Była to nazwa francuskiej milicji, która walczyła na froncie u boku regularnej armii oraz prowadziła wojnę partyzancką[4].
Termin ten za nową, oficjalną nazwę przyjęła jesienią 1941 działająca w strefie wolnej i niezależna od FTP lewicowa organizacja France Liberté, która w 1942 weszła w skład gaullistowskiej Tajnej Armii (AS)[5].
Struktura organizacyjna
[edytuj | edytuj kod]Krajowy Komitet Wojskowy (CMN)
[edytuj | edytuj kod]Komendant Krajowy:
Szef Sztabu:
- Marcel Prenant (aresztowany w styczniu 1944)[6]
Krajowy Komisarz Wojskowy:
- ppłk rez. Jules Dumont ps. „Paul” (aresztowany w listopadzie 1942)[7]
- Georges Vallet ps. „Raoul”, „Ludovic” (aresztowany 1 kwietnia 1943)[8]
- Albert Ouzoulias ps. „Marc”[9]
- płk René Camphin ps. „Beaudoin” (od 1943)
Krajowy Komisarz Polityczny:
- ppłk Eugène Hénaff (przeniesiony do Lyonu w 1943)
- płk Albert Ouzoulias ps. „André” (od 1943)
Szef wywiadu:
- płk Georges Beyer ps. „Bernard”
Delegat do władz Francji Walczącej:
- Laurent Casanova (od 1943)
Organizacja terenowa
[edytuj | edytuj kod]Podstawową jednostką FTP była złożona z dwóch trzyosobowych grup bojowych drużyna (na jej czele stał dowódca pierwszej trójki, zastępcą był dowódca drugiej). Trzy drużyny tworzyły pluton, trzy plutony kompanię, a trzy kompanie batalion łączone czasem w brygady. Z granicami departamentów pokrywały się okręgi FTP łączone w nadokręgi tworzące (w liczbie 4–5) strefę (północną i południową)[10].
Na czele każdej jednostki FTP stał trzyosobowy sztab[11]:
- komisarz operacyjny – odpowiedzialny za działalność wojskową, w czasie której obejmował komendę naczelną
- komisarz wychowawczy – odpowiadał za utrzymanie morale i dyscypliny oraz kształtowanie postaw patriotycznych
- komisarz techniczny – odpowiadał za stan uzbrojenia oraz wyposażenia
Wejście Wolnych Strzelców i Partyzantów w skład Francuskich Sił Wewnętrznych w 1944 spowodowało przyjęcie w organizacji struktur wojskowych wzorowanych na regularnym wojsku Francji Walczącej oraz wprowadzenie stopni wojskowych w miejsce tytułów łączących się z nazwą pełnionej funkcji[12].
Zarys historyczny
[edytuj | edytuj kod]Początek działalności
[edytuj | edytuj kod]Już w roku 1940 powstała podległa PC Organizacja Specjalna (OS) jednak uaktywnienie francuskich komunistów i ich zaangażowanie w Ruch Oporu na szeroką skalę nastąpiło po ataku na Związek Radziecki. Na przełomie 1941/42 powstała nowa organizacja – Wolni Strzelcy i Partyzanci.
Komendantem Krajowym FTP został Charles Tillon, na czele FTP-MOI stanął Ilio Barontini, a następnie Ljubo Ilić[10][13].
FTP od początku postawili na rozwój działalności sabotażowej i partyzanckiej, nawoływali do aktywnej walki z okupantem co kontrastowało z polityką Wolnej Francji uważającej, że walka na szeroką skalę powinna się zacząć w chwili inwazji. W swoich działaniach FTPF podlegali stworzonemu w maju 1941 przez PC Frontowi Narodowemu (FN). Do organizacji przyjmowano zarówno mężczyzn, jak i kobiety, a także ludzi o innych poglądach niż komunistyczne (głównie lewicowych)[14].
Walka zbrojna
[edytuj | edytuj kod]FTP byli pierwszą organizacją Ruchu Oporu, która rozwinęła swą działalność zarówno w strefie okupowanej, jak i w strefie wolnej (wzrost aktywności tam wzrósł po rozpoczęciu okupacji Państwa Francuskiego)[15]. Jak większość La Résistance FTP w strefie północnej skupiło się na rozwoju działalności sabotażowo-dywersyjnej, zaś w strefie południowej na działalności partyzanckiej[16]. Wzrost liczebności oddziałów maquis nastąpił na początku roku 1943 gdy hitlerowcy zaostrzyli pobór na roboty w Rzeszy[17]. Pierwsi maquis powstali wiosną 1942 we Franche-Comté, dowodził nimi kpt. Pierre Georges ps. „Henri”. Najsilniejszy komunistyczny oddział maquis działał pod dowództwem ppłk Georges’a Guingouin’a ps. „Raoul” w Haute-Vienne.
Bojownicy FTPF aż do powstania FFI nie byli objęci pomocą Special Operations Executive, tj. m.in. dostawami broni i umundurowania. Charles de Gaulle i władze Francji na uchodźstwie widzieli w FTP, FN i PC zagrożenie dla powojennego kraju, to jednak mimo tego bojownicy komunistycznego ruchu oporu potrafili znaleźć wspólny język z gaullistami. Sytuacja ulegała poprawie po powstaniu FFI, jednak wielu wyższych działaczy gaullistowskich i komunistycznych żywiło do siebie niechęć.
Obcokrajowcy w FTP
[edytuj | edytuj kod]W FTP prócz Francuzów walczyli także przedstawiciele innych narodowości m.in. Polacy, Hiszpanie, Niemcy, Włosi, Rosjanie i Ormianie. Początkowo większość z nich stanowili przedwojenni emigranci przybyli do Francji z powodów ekonomicznych, politycznych i w ucieczce przed wojną. Zasileni zostali oni później przez uciekinierów z obozów jenieckich oraz dezerterów z wojsk Osi. Oddziały i grupy cudzoziemskie FTP powstały na bazie stworzonej w dwudziestoleciu międzywojennym Imigranckiej Siły Roboczej. Ich zwiernikiem był Komisarz Krajowy FTPF płk „André”.
Zjednoczenie Ruchu Oporu i powstanie powszechne
[edytuj | edytuj kod]Na skutek działań sierż. Jeana Moulina ps. „Max” w 1942 powstała Tajna Armia (AS) – organizacja podległa Komitetowi Wolnej Francji i jednocząca powstające samorzutnie od 1940 grupy oporu. W tym samym czasie z komunistami spotkał się delegat generała de Gaulle’a płk Gilbert Renault ps. „Rémy”. 29 grudnia 1943 miało miejsce spotkanie kierownictwa AS i FTP, które doprowadziło do utworzenia (razem z ORA) Francuskich Sił Wewnętrznych (FFI) 1 lutego 1944.
Zgodnie z umową FTPF wchodząc w skład FFI zachowali autonomię. Integracja w terenie przebiegała często z oporami. Miejscem, które stało się symbolem jedności Ruchu Oporu był Paryż, w którym komendantem FFI został ppłk Henri Tanguy ps. „Rol” z FTP[18].
Osobny artykuł:Wraz z alianckim desantem w Normandii w całej Francji wybuchło powstanie narodowe. Bojownicy FTP-FFI wzięli udział w walkach we wszystkich częściach kraju wyzwalając m.in. Awinion, Tuluzę i Paryż[19].
FFI (wraz z autonomicznymi FTPF i FTP-MOI) zostały rozwiązane jesienią 1944, po wyzwoleniu Francji. Część bojowników byłych FTP-FFI wstąpiła do Francuskiej Armii Wyzwolenia, biorąc udział w walkach w Niemczech, w 1945.
Symbolika organizacji
[edytuj | edytuj kod]Wolni Strzelcy i Partyzanci używali zarówno symboliki narodowej (np. bleu-blanc-rouge), jak i rewolucyjnej (np. drapeau rouge). Po zjednoczeniu w FFI przyjęto schemat stopni wojskowych obowiązujący we Francuskiej Armii Wyzwolenia[20] oraz symbole Francji Walczącej, w tym krzyż lotaryński.
Zgodnie z rozkazem z 14 lipca 1944 bojownicy FTPF musieli na naramiennych opaskach/naszywkach obok skrótu „FFI” i krzyża lotaryńskiego (lub zamiast nich) umieszczać skrót „FTPF”/„FTP”/„FN” lub czapkę wolności (rzadziej czerwoną gwiazdę). Celem tego zabiegu było podkreślenie autonomii w czasie trwającego od 6 czerwca 1944 powstania narodowego i wyzwolenia.
Jak wszystkie organizacje ruchu oporu w okupowanej Europie oddziały partyzanckie FTP używały zarówno ubrań cywilnych (symbolem dla ogółu La Résistance stały się czarne berety oraz kurtki rowerowe[21]) i wojskowych (m.in. zdenazyfikowane mundury niemieckie oraz byłej Armii Rozejmowej).
Organem prasowym FTPF była gazeta „Chasser l’envahisseur”, którą od stycznia 1942 do wyzwolenia wydano w 62 egzemplarzach (istniały także odmiany regionalne).
Upamiętnienie i odniesienia w kulturze
[edytuj | edytuj kod]Wolni Strzelcy i Partyzanci zostali po wojnie uhonorowani w całej Francji licznymi tablicami pamiątkowymi i pomnikami. Ich bojownicy zostali odznaczeni za walkę w Ruchu Oporu państwowymi odznaczeniami, m.in. Krzyżem Wojennym i Medalem Francuskiego Oporu. Najaktywniejsi i najbardziej zasłużeni otrzymali Legię Honorową i Order Wyzwolenia.
Niektórzy partyzanci, sabotażyści i konspiratorzy FTPF wydali po wojnie wspomnienia, m.in. kpt. Paul Cribeillet ps. „Grillon” („Życie i walka partyzantów”, 1947[22][23]) i ppłk Henri Rol-Tanguy („Le parti communiste français dans la Résistance”, 1967). Bojownicy FTP stali się także bohaterami wielu powieści (m.in. „Gdzieś we Francji” Andrzeja Przypkowskiego[24], „Czerwone maquis z Chamonix” Krzysztofa Próchnickiego[25] i Baron von Goldring Jurija Dold-Mychajłyka), filmów (m.in. „Czy Paryż płonie?” René Clémenta[26] i „Bojownicy z czerwonego afisza” Roberta Guédiguiana[27]), spektakli teatralnych i seriali telewizyjnych (m.in. „Un village français”[28] i „Résistance”[29]).
Komunistyczny Ruch Oporu został sparodiowany w brytyjskim sitcomie ’Allo ’Allo!. Pojawia się tam działający w rejonie miasteczka Nouvion oddział komunistyczny złożony wyłącznie z kobiet (podobnie jak miejscowy oddział gaullistów Michelle Dubois), którym dowodzą Denise Laroque i Louise. Obie bojowniczki charakteryzują niezwykła bezwzględność i miłość do René Artois – właściciela Café René i współpracownika gaullistów o pseudonimie „Nocny Jastrząb”[30][31].
Przypisy
[edytuj | edytuj kod]- ↑ 1942 – Picarelous [online], sites.google.com [dostęp 2019-06-07] [zarchiwizowane z adresu 2020-11-04] .
- ↑ FTP sformowano na bazie Organizacji Specjalnej Walki (OS).
- ↑ FTP zostali stworzeni z inicjatywy skrajnie lewicowej Partii Komunistycznej i podlegali Frontowi Narodowemu Niepodległości Francji. W ruchu tym znaleźli się także niezależni lewicowcy oraz niektórzy działacze lewicowej Francuskiej Sekcji Międzynarodówki Robotniczej i skrajnie lewicowej Partii Socjalistycznej Robotników i Chłopów.
- ↑ franc-tireur | Definition of franc-tireur in English by Oxford Dictionaries [online], en.oxforddictionaries.com [dostęp 2018-12-31] .
- ↑ Isabelle von Bueltzingsloewen, Laurent Douzou, Jean-Dominique Durand, Hervé Joly et Jean Solchany, Lyon dans la Seconde guerre mondiale: villes et métropoles à l’épreuve du conflit, Rennes, Presses universitaires de Rennes, coll. « Histoire », 2016, s. 361, s. 274.
- ↑ PRENANT Marcel [PRENANT Eugène, Marcel] [version J. Verdès-Leroux]] – Maitron [online], maitron.fr [dostęp 2020-07-09] (fr.).
- ↑ Jules Dumont, colonel FTP [online], des-gens.net [dostęp 2020-07-09] (fr.).
- ↑ Georges VALLET [online], des-gens.net [dostęp 2020-07-09] (fr.).
- ↑ Musée de la résistance en ligne [online], museedelaresistanceenligne.org [dostęp 2020-07-09] .
- ↑ a b W. Biegański, S. Okęcki, Polacy w ruchu oporu na Zachodzie, Warszawa, s. 16.
- ↑ Paul Cribeillet, Życie i walka partyzantów, Warszawa 1951, s. 129–130.
- ↑ W. Biegański, S. Okęcki, Polacy w ruchu oporu na Zachodzie, Warszawa, s. 17.
- ↑ Francs-tireurs et partisans (FTP) | Gallica [online], gallica.bnf.fr [dostęp 2018-12-31] (fr.).
- ↑ Życie i walka partyzantów, s. 6.
- ↑ Batalie największej z wojen, tom o powstaniu paryskim, s. 10.
- ↑ Musée de la résistance en ligne [online], museedelaresistanceenligne.org [dostęp 2018-12-31] .
- ↑ Le Service du Travail Obligatoire (STO) à partir de 1942 [online], secondeguerre.net [dostęp 2019-05-07] (fr.).
- ↑ Batalie największej z wojen, tom o powstaniu paryskim, s. 12.
- ↑ II Wojna Światowa. Maquis. Ruch oporu na Zachodzie Europy 1940–1945, s. 53.
- ↑ Indentyczny jak w jej poprzedniczce tj. Siłach Wolnych Francuzów (FFL) oraz nieistniejących przedwojennej armii francuskiej i Armii Rozejmowej Vichy.
- ↑ Forces Françaises on Instagram: “Blouson du commerce dit „cycliste” en toile et boutons bois, provenant de région parisienne.” [online], instagram.com [dostęp 2018-12-31] (ang.).
- ↑ Wydana w Polsce w 1951.
- ↑ vie et combats de partisans de cribeillet – AbeBooks [online], abebooks.fr [dostęp 2018-12-31] (fr.).
- ↑ Gdzieś we Francji – Andrzej Przypkowski (101666) – Lubimyczytać.pl [online], lubimyczytac.pl [dostęp 2018-12-31] .
- ↑ Czerwone maquis z Chamonix – Krzysztof Próchnicki (166952) – Lubimyczytać.pl [online], lubimyczytac.pl [dostęp 2018-12-31] .
- ↑ Czy Paryż płonie? (1966) – Filmweb [online], filmweb.pl [dostęp 2018-12-31] .
- ↑ Bojownicy z czerwonego afisza (2009) – Filmweb [online], filmweb.pl [dostęp 2018-12-31] .
- ↑ Un village français (TV Series 2009–2017) – IMDb [online], imdb.com [dostęp 2018-12-31] .
- ↑ Résistance (TV Mini-Series 2014–) – IMDb [online], imdb.com [dostęp 2018-12-31] .
- ↑ ’Allo ’Allo! (Serial TV 1982–1992) – Filmweb [online], filmweb.pl [dostęp 2018-12-31] .
- ↑ Allô allô (TV Series 1982–1992) – IMDb [online], imdb.com [dostęp 2018-12-31] .
Bibliografia
[edytuj | edytuj kod]- Paul Cribeillet, Vie et combats des Partisans, 1947.
- R.I.3 : Francs-Tireurs et Partisans de la Haute-Savoie. Éditions France d’Abord, 1946.
- Charles Tillon, Les FTP, Julliard, 1964.
- Albert Ouzoulias, Les Bataillons de la Jeunesse, Éditions Sociales, 1972.
- Albert Ouzoulias, Les Fils de la Nuit, Grasset, 1975.
- Charles Tillon, On chantait rouge, Robert Laffont, 1977.
- Georges Guingouin, Quatre ans de lutte sur le sol Limousin, Hachette, 1978.
- Marcel Prenant, Toute une Vie à Gauche, Encre, 1980.
- Ouzoulias-Romagnon, J’étais agent de liaison des FTP, Messidor, 1986.
- Charles Tillon, Les FTP, soldats sans uniforme, Éditions Ouest-France, 1991.
- Roger Linet, 1933–1943, La Traversée de la Tourmente, Messidor, 1992.
- Pierre Durand, Joseph et les Hommes de Londres, Le Temps des Cerises, 1994 (Sur Georges Beaufils).
- Marcel Houdart, Des Nœuxois dans la Résistance et la Déportation – Ceux du Train de Loos, Éditions Caloone, 62 Nœux, 2000.
- Claude Angeli, Paul Gillet, Debout Partisans, Fayard, 1970.
- Robert Bailly, Occupation hitlérienne et résistance dans l’Yonne, Éditions ANACR-Yonne, 1984.
- Résistance en Combe de Savoie, 5e compagnie FTPF, Éditions ANACR-Savoie, 1984.
- Michel Aguettaz, Les FTPF dans la Résistance savoyarde, PUG, Grenoble, 1995.
- Franck Liagre, Les FTP, nouvelle histoire d’une résistance, Perrin, 2015.